Чому всихає ялина?


​Значна частина читачів звернула увагу, що в населених пунктах України всихають дерева ялини європейської, яка росте біля будівель, шкіл, дитячих садків, в парках, скверах, інших місцях.
Така ж картина спостерігається і у ялинових насадженнях лісового господарства. І ця проблема є досить актуальною для всієї України (особливо для західних областей) та Європи.
Чому ж ялина так активно всихає? Причин досить багато. По перше – це зміни кліматичні (зменшення кількості опадів, літо стає дуже жарке і посушливе). Внаслідок цього відбувається пониження ґрунтових вод, зміна гідрорежиму ґрунту. А ялина має поверхневу кореневу систему і є тіньовитривалою рослиною.
Велику шкоду завдають сильні вітри, які внаслідок розхитування дерев підривають коріння і йде їх ослаблення.
Високий температурний режим веде до різкого збільшення транспірації дерев, які не готові до цього.
​Біологічні фактори: коренева губка, опеньок осінній – викликають кореневі та стовбурові гнилі. І потім, ослаблені дерева «добиваються» стовбуровими шкідниками – в даному випадку – це короїд типограф (Ips typographus L.), який отримав внаслідок ослаблення ялинових насаджень достатню кормову базу для швидкого розвитку популяції.
Ознаки всихання ялинових деревостанів: осипання зеленої хвої, швидке всихання дерев на протязі 10 – 20 днів, наявність під корою великої кількості жуків, личинкових ходів, вхідних та вихідних отворів, бурової муки під стовбурами, тощо.
Причини: спалах масового розмноження короїда-типорафа (Ips typographus) викликаний глобальними кліматичними процесами. В останні роки процес всихання ялинників спостерігається по всій Європі (особливо у Центральній та Північно-Західній її частинах). За останнє десятиліття від короїда-типорафа в Україні загинуло більше 50 тис. га ялинових деревостанів.
​Короїд типограф – один з типових та найпоширеніших короїдів у хвойних лісах України. У північних та центральних областях, а також у гірських лісах жуки літають в травні-червні, у лісостепових та гірських лісах України – в другій половині квітня та у травні. Молоді жуки з’являються в червні-липні і додатково живляться під корою дерев, вигризаючи безладні ходи.
Шкідник у симбіозі з деревофарбуючими грибами пошкоджує життєво-важливі тканини дерева, по яких транспортується вода і поживні речовини. Ефект можна порівняти з тим, якби в організмі людини зупинився рух крові, тому, якщо жуки-короїди заселили весь периметр стовбура, то всихання дерева відбувається за 1 – 2 тижні. Але, навіть якщо кількість жуків-короїдів є недостатньою для того щоб знищити дерево, вони можуть заразити його грибковою інфекцією.
​Типограф належить до небезпечних стовбурових шкідників хвойних порід. Заселяє старі і пристигаючі ослаблені, вітровальні дерева та неокоровані лісоматеріали, дрова, пеньки, нещодавно пересаджені дерева, особливо крупноміри поточного та попереднього років посадки. В Карпатах виникли осередки його масового розмноження в ялинових лісах, розхитаних вітром. Пошкоджує ялину, рідше кедр, сосну, смереку і модрину.
​Шкода, яку наносить типограф сосновому і особливо ялиновому лісу, може бути дуже велика. Часто, здійснюючи масові напади на дерева, які лише трохи ослаблені гусеницями або низовою пожежею, типограф за одне літо може повністю знищити деревостан. Досягнувши великої чисельності він нападає і на цілком здорові дерева. Останні намагаються боротися, заливаючи перші ходи смолою. Але атаки комах повторюються знову і знову. В результаті дерево не може чинити опір і заселяється шкідниками.
​За нашими спостереженнями, проведення санітарних рубань вибіркових не дає очікуваного результату оздоровлення деревостанів, а в деяких випадках, навпаки тільки сприяє процесу відмирання. Тому єдиним ефективним методом боротьби, який одночасно локалізує осередок короїда типографа, залишаються своєчасні суцільні санітарні рубки (ССР), з подальшим залісненням зрубів листяними породами чи створенням мішаних, стійких до негативних факторів насаджень.