Лубоїд ясеневий строкатий (Hylesinus fraxini) — це небезпечний шкідник лісу, який заселяє ясен звичайний (Fraxinus excelsior). На перший погляд, він може здатися непомітним, однак, наслідки його діяльності — серйозні й загрозливі для лісових біоценозів.
Як же він виглядає?
Дорослий жук довжиною 2,5–4 мм, темно-коричневого або майже чорного забарвлення, з короткими вусиками. Його важко помітити неозброєним оком. Основної шкоди завдають не самі дорослі жуки, а їхні личинки, що розвиваються під корою дерев.
Самки прогризають у корі ясена так звані маточні ходи, де відкладають яйця. Личинки, що з’являються, створюють складну систему ходів у лубі дерева. Це порушує сокорух і послаблює дерево, сприяючи його всиханню. У
Вражене лубоїдами дерево швидко втрачає стійкість до грибкових хвороб, несприятливих погодних умов, інших стовбурових шкідників.
Основними ознаками ураження є:
-
дрібні отвори на стовбурі ясена (вихідні отвори жуків);
-
наявність бурового борошна (порошку) біля основи стовбура або в тріщинах кори;
-
відмирання гілок і всихання верхівки;
-
відшарування кори, під якою видно характерні ходи.
Найбільше від цих шкідників страждає ясен, рідше дуб, бук, клен, ліщина, бузок, волоський горіх, яблуня, груша, маслина.
У стиглих ясенових насадженнях лубоїд виступає переносником бактеріального раку. Жуки переносять бактерії на своєму тілі, а під час надгризання кори сприяють їхньому проникненню вглиб деревини.
В умовах змін клімату, ослаблення дерев та зниження біорізноманіття, ясени стають ще більш вразливими. Ясеневий лубоїд активно поширюється саме у таких умовах, і масові ураження можуть призвести до зникнення ясена в окремих лісових регіонах України як лісоутворюючої породи взагалі.
Для збереження ясеневих насаджень, фахівці лісозахисту здійснюють:
-
моніторинг популяції шкідника — за допомогою феромонних пасток, обстеження ясеневих насаджень та дослідження окремих дерев;
-
лісопатологічні обстеження — для виявлення осередків ураження шкідником деревостанів за участі ясена;
-
рекомендують проведення санітарних рубок для видалення заражених дерев і недопущення поширення ясеневих лубоїдів на здорові насадження.