Метод околоту

Прекрасана пора року весна. Час, коли природа пробуджується, та час, коли разои з природою починають активізуватися шкідники лісу.
Одним із важливих етапів у розвитку комах є — вихід личинок з яєць, відкладених метеликами. Та для лісівників це не просто природне явище — це цінний індикатор стану насаджень.
Спостереження та облік за шкідниками є одним з важливих завдань лісозахисту для збереження лісових масивів. А для цього необхідно оцінити стан чисельності та динаміки популяцій, стан їх розвитку, виявити площі осередків масового розмноження шкідників та спрогнозувати ймовірність виникнення або згасання таких спалахів.
Одним з ефективних методів лісопатологічного нагляду та обліку за шкідниками лісу є метод «околоту».
Найчастіше його застосовують для оцінки чисельності та загрози масового розмноження шкідників.
Чому метод «околоту» — важливий? В чому його перевага?
  • по-перше – дає змогу взяти зразки личинок ентомофауни без валки живих модельних дерев;
  • визначити щільність популяції певного виду хвоє- листогриза на певній ділянці лісу та встановити фазу розвитку певного виду шкідника;
  • вчасно спрогнозувати подальший розвиток осередків дефоліантів
  • завчасно спланувати лісозахисні заходи.
       Яким же чином проводиться взяття проб з крони живих дерев за допогою цього методу?
У насадженні обирають певну кількість не дуже товстих дерев (10 – 20 штук) рівномірно розподілених по ділянці. В межах проекції крони кожного х них (по черзі) розстеляють лісопатологічний полог (білу тканину, брезент, папір), потім стовбур дерева обстукують дерев’яним молотом, і гусениці, що щойно вийшли з яєць і тримаються слабо падають вниз. Їх збирають, обліковують та за отриманими результатами роблять прогноз розвитку лісопатологічної ситуації в даному насадженні, кварталі, ліснитві, тощо.
Метод околоту є досить продуктивним та швидким способом моніторингу чисельності шкідників.
Отримані результати допомагають приймати рішення про необхідність застосування біологічних або хімічних методів боротьби, наприклад, авіаобробки інсектицидами або випуску ентомофагів.
Насправді природа завжди нам сигналізує про свої негаразди, а наша мета – вчасно їх помітити і вжити необхідні заходи.