Всихання соснових деревостанів, далебі, вже не новина, і цьому сприяють не лише зміни кліматичних умов: підвищення температури, недостатня кількість опадів, зменшення поглинання вуглецю, також чималий вплив мають антропогенні чинники: інтенсифікація сільського господарства, розбудова транспортної мережі, урбанізація, як процес поширення міського способу життя та розбудови міст, посилення рекреаційного навантаження на природні екосистеми тощо. Це все призводить до значного ослаблення насаджень і як наслідок заселення шкідниками.
Нині ми розглянемо одного з представників родини твердокрилих Ips acuminatus Gyll – ВЕРХІВКОВИЙ КОРОЇД. Це досить маленьких розмірів жук завдовжки 2,5-3,7 мм, темнокоричневого кольору, циліндричної форми, має блискучі надкрила, вкриті вузькими борозенками.
Їх життєвий цикл залежить від кліматично-екологічних умов – вологості середовища, температури та освітлення дерева. У оптимальних умовах цикл повного розвитку короїдів триває 40-45 днів. Пробуджуються вони у першій декаді квітня і проходять додаткове живлення в ходах деревини. Літ починається наприкінці квітня за температури 15 -19°C, масовий – на початку травня з температури 20°C. Їх плодючість становить 16-120 яєць, яйця дрібні, білі округлої форми. Ембріональний розвиток триває від 25 до 45 днів, лялечки близько 15 днів. Відроджені личинки завдовжки до 3-4 мм. Лялечкову колисочку забудовує личинка у гілках крони дерева – в заболоні. Молоді жуки декілька днів додатково живляться під корою стовбура, прогризаючи звивисті ходи. Генерація однорічна, в умовах теплого літа може дати дві генерації, на зиму залишається у фазі личинки, лялечки і молодих жуків під корою дерева.
Верхівковий короїд найчастіше заселяє вже попередньо ослаблені дерева у зоні перехідної кори у крони, також скелетні гілки добре освітлених дерев. Навіть на перший погляд зелені дерева можуть бути заселені шкідниками. Такі сосни приречені на загибель, оскільки під корою у них відбувається живлення та розвиток личинок короїдів.
Свіжозаселені короїдами дерева можна визначити за такими ознаками:
-
зміна кольору хвої зі зеленого на сіро-зелений і тьмяний;
-
наявність вхідних отворів, смоляних лійок в корі та тирси (бурового борошна) на гілках чи під деревами;
-
відламані дрібні гілки із ознаками пошкодження короїдами на землі під кронами.